RODZINA KORMORANY

KORMORAN CZARNY (PHALACROCORAX CARBO)


Występowanie
zamieszkujący w zależności od podgatunku:

* P. carbo carbo - północne wybrzeża Skandynawii, Wysp Brytyjskich i Francji oraz atlantyckie wybrzeże Ameryki Północnej i Grenlandii
* P. carbo sinensis - lęgowy na Wyspach Brytyjskich i od Francji przez Szwajcarię po północne Włochy oraz we wszystkich pozostałych krajach europejskich na wschód (w tym w Polsce), dalej po Chiny; reliktowa populacja na Sardynii. Obecnie rozszerza zasięg w Europie.
* P. carbo hanedae - Japonia
* P. carbo maroccanus - północno-zachodnie wybrzeże Afryki
* P. carbo lucidus (kormoran białoszyi) - Wyspy Zielonego Przylądka, wybrzeża RPA i Wielkie Jeziora Afrykańskie
* P. carbo novaehollandiae - Australia i Tasmania
* P. carbo steadi - Nowa Zelandia i Wyspy Chatham.
W Polsce nieliczny ptak lęgowy w całej nizinnej części kraju (lokalnie liczny). Występuje tu podgatunek P. carbo sinensis, jednak zimą może się również pojawiać podgatunek P. carbo carbo.
Cechy gatunku
Brak dymorfizmu płciowego w upierzeniu, jednak samce są większe od samic. Czarny z metalicznym połyskiem, w szacie godowej policzki białe, na głowie delikatny czub i biała plama na udzie (brak jej w upierzeniu spoczynkowym). P. carbo carbo ma szyję jednolicie czarną, podczas gdy P. carbo sinensis ma boki szyi białe z gęstym czarnym rysunkiem. Młodociane osobniki mają wierzch ciała ciemnobrązowy, podczas gdy spód biały.
Pożywienie
Ryby, które zdobywa nurkując.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową częściową, z wyjątkiem występującego na terenie stawów rybnych uznanych za obręby hodowlane. odgłos wydawany przez kormorana czarnego Otwórz plik kormoran powrót do systematyki